Wydrukuj stronę

STRAŻACKI BEZPIECZNY DOM

Dom – symbol  bezpieczeństwa, nie jest wolny od zagrożeń takich jak pożar. Dlatego warto wiedzieć jak je minimalizować. W sobotę 21 września 2013 r. można było się o tym dowiedzieć odwiedzając strażackie miasteczko„Bezpieczny Dom” na rynku Manufaktury w Łodzi. Cennym poradom towarzyszyły pokazy umiejętności ratowników, dla dzieci było wiele atrakcji, a dorośli otrzymali od strażaków czujki dymu.

 

Na rynku Manufaktury w miasteczku strażackim „Bezpieczny Dom”, poszczególne sektory przybliżyły uczestnikom akcji wszystkie obszary strażackiej działalności: ratownictwo medyczne, wysokościowe, techniczne, chemiczno-ekologiczne oraz działania ratowniczo-gaśnicze i poszukiwawczo-ratownicze. W każdym z nich, oprócz nowoczesnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego można było obejrzeć również specjalistyczne samochody strażackie. Byli z nami również druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych: Łódź-Jędrzejów, Łódź-Sikawa i Łódź-Mikołajew, którzy zaprezentowali szerokie spektrum zadań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Goście Manufaktury zobaczyli również do czego służy kabina do dekontaminacji, w jaki sposób neutralizuje się substancje ropopochodne, jak trudne jest uwalnianie osoby uwięzionej z rozbitego samochodu oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Strażacy pokazali jak gasić pożar oleju na kuchni oraz jak niebezpieczny jest pożar aerozoli.

Dzieci, które odwiedziły „Bezpieczny Dom” mogły sprawdzić swoje umiejętności się na ściance wspinaczkowej, a w strefie ratowniczo-gaśniczej maluchy próbowały swoich sił w konkursie sprawnościowym i przez chwilę poczuły się jak strażacy w akcji. Ich zadaniem było pokonanie toru przeszkód, na którym trzeba było przejść przez tunel, założyć strój i hełm strażacki, przebiec slalomem część toru i strumieniem wody trafić do celu.

W centrum „Bezpiecznego Domu” stały stanowiska organizatorów: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi i Fundacji Ogień Zabija. W namiocie Straży Pożarnej dorośli mogli uzyskać poradę prawną w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a w strefie Fundacji Ogień Zabija najmłodsi poprzez zabawę uczyli się jak uniknąć pożaru w domu i jak wezwać pomoc w razie zagrożenia.

Tematem przewodnim akcji była czujka dymu, czyli urządzenie, które ostrzeże nas przed zagrożeniem. Co godzinę strażacy losowali czujki dymu wśród wszystkich osób, które wypełniły kupon i wrzucili go do urny przed wejściem do miasteczka strażackiego.

Przez cały dzień na scenie odbywały się występy artystyczne zespołu tańca nowoczesnego Ganesz, a animatorzy zabaw dla dzieci z Teatru Sekret zadbali, aby najmłodsi uczestnicy akcji miło spędzili sobotnie popołudnie. Przesympatycznym wydarzeniem było uczestnictwo dziecięcej Drużyny Pożarniczej OSP z Wieruszowa. Członkowie drużyny w wieku od 5 do 9 lat prezentowali kunszt wyszkolenia podczas gaszenia pożaru, udzielania pierwszej pomocy i niczym kompania reprezentacyjna świetnie zademonstrowali musztrę strażacką. Nie zabrakło również sportowego akcentu podczas strażackiego wydarzenia, którym był występ zapaśników z klubu sportowego „Budowlani” wraz z Piotrem Markowskim-utytułowanym łódzkim zapaśnikiem. Zwieńczeniem całego wydarzenia, był koncert Magdy Wasylik uczestniczki programu  „Must Be The Music” i „The Voice Of Poland”.

Podczas akcji edukacyjnej nie zabrakło przyjaciół łódzkich strażaków, a wśród nich: wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia i wicemarszałek Doroty Ryl. Nad całym miasteczkiem czuwał komendant wojewódzki PSP w Łodzi nadbryg. Andrzej Witkowski wraz z zastępcą bryg. Mariuszem Koniecznym.

Ostatnia modyfikacja niedziela, 24 listopad 2013 12:35
Oceń artykuł
(2 głosy)
Super User

Ostatnie artykuły: Super User