Jesteś tutaj: StartPoradniaZdrowieKolka niemowlęca

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

Kolka niemowlęca

Kolka jest najbardziej dokuczliwym dla rodziców i dziecka problemem zdrowotnym związanym z układem pokarmowym. Może pojawić się już po upływie dwóch tygodni po urodzeniu.

 

CZYM JEST KOLKA NIEMOWLĘCA?

Zazwyczaj po południu lub wczesnym wieczorem dziecko nagle zaczyna przeraźliwie płakać, jego brzuszek jest bardzo napięty i malec często oddaje gazy. Płacz nie ustaje nawet wtedy, gdy próbujesz podać dziecku pierś. Także inne próby uspokojenia dziecka są nieskuteczne. Noszenie, bujanie, masaż brzuszka pomagają tylko na chwilę, a krzyki trwają czasami nawet kilka godzin. Potem dziecko zasypia i śpi spokojnie, aby następnego dnia cała sytuacja się powtórzyła.

PRZYCZYNY KOLKI

Dotąd nie ustalono wszystkich przyczyn tego zjawiska, ale jedna z hipotez mówi o niedojrzałości przewodu pokarmowego, z którą wiąże się niedostateczne trawienie laktozy - cukru zawartego w mleku. Część niemowląt może mieć z tego powodu luźniejsze stolce, kolkowe bóle brzuszka i większą ilość gazów.

Często same matki karmiące, a raczej ich dieta przyczynia się do nasilonej kolki, zwłaszcza po spożyciu pokarmów ciężkostrawnych, jak cebula, kapusta, czy potrawy smażone i pikantne. Jednak warto pamiętać, że niemowlęta indywidualnie tolerują składniki diety swojej mamy. Niektóre matki mogą jeść wszystko, a ich dzieci nigdy nie mają kolki.

Dziecko może mieć bóle brzuszka również wtedy, gdy podczas karmienia matka często zmienia pierś. Maluch zjada w trakcie takiego posiłku większą ilość laktozy, ze strawieniem której może mieć większy problem.

SPOSOBY NA KOLKĘ

Chociaż to bardzo trudne, spróbuj być spokojna, podczas gdy Twoje dziecko ma napad kolki. Dziecko świetnie wyczuwa Twój stan emocjonalny, a Twój stres udziela się także jemu. Jeśli tylko masz taką możliwość, na pewien czas powierz dziecko do opieki innej osobie, np. tacie lub babci. Ty odpoczniesz, a niemowlę może uspokoi  się szybciej w innych ramionach.

Można próbować podawać dziecku herbatkę z kopru włoskiego lub przepisany przez pediatrę jeden z preparatów ułatwiających dziecku oddawanie gazów, który jednak nie rozwiąże całkowicie problemu.

Ulgą może też być masaż brzuszka (zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara), masaż pleców w pozycji na brzuchu (wtedy w przeciwną stronę), noszenie dziecka na ramieniu z delikatnym masażem pleców.

Niektóre niemowlęta nie lubią nadmiernego hałasu, ale niektóre być może polubią muzykę czy śpiew matki. Wszystkie metody są tu dozwolone, byle były skuteczne.

Pamiętaj, że Twój Maluch jest zdrowy, pomimo tego że ma problemy z kolką. Nie zaprzestawaj więc karmienia piersią, bo kolkę często mają również niemowlęta karmione sztucznie. Nie jest to zbyt wielkie pocieszenie, ale wiedz, że większość dzieci ma kolkę, z której wyrasta w miarę dojrzewania.

Ostatnia modyfikacja środa, 11 wrzesień 2013 12:04
Oceń artykuł
(0 głosy)
:

Najczęściej czytane

Społeczność

demo