Jesteś tutaj: StartPoradniaWażne informacjeTELEPRACA

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

TELEPRACA

Telepraca lub inaczej praca zdalna daje możliwość połączenia życia rodzinnego z zawodowym. To rozwiązanie zyskało już sporą popularność na zachodzie Europy i w USA, w Polsce jest wciąż nowością, budzi wiele emocji, ale jednocześnie okazuje się bardzo pomocne i korzystne dla obu stron.

Jeśli wykonanie naszej pracy jest możliwe w domu, np. przy użyciu komputera, telefonu, Internetu i poczty elektronicznej, to wówczas jej część, a nawet całość możemy wykonywać poza siedzibą firmy. To bardzo ułatwia pogodzenie obowiązków domowych i zawodowych oraz umożliwia nam sprawowanie jednoczesnej opieki nad dzieckiem.

W przypadku telepracy inicjatywa leży po stronie pracownika, który musi wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy, bo taki rodzaj pracy wymaga obopólnego porozumienia. Jeśli szef przychylnie ustosunkuje się do prośby pracownika, powinien go poinformować, komu podlega i kto odpowiada za współpracę. Należy też umówić się, w jaki sposób praca będzie wykonywana i w jakich godzinach. Jeśli liczy się zadaniowy tryb pracy, wówczas nie ma znaczenia, ile czasu poświęcimy na pracę i o jakiej porze będziemy ją wykonywać.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć niezbędny sprzęt oraz opłacać jego konserwację i zapewnić pomoc techniczną chyba, że ustali z pracownikiem, iż ten korzystać będzie z własnego sprzętu. Wówczas należy spisać z pracodawcą odrębną umowę, w której ustala się zasady korzystania z niego, gdyż za używanie prywatnego sprzętu należy się ekwiwalent pieniężny.

Warto przemyśleć proponowane rozwiązania i dopasować je do własnych możliwości, a następnie wspólnie z pracodawcą ustalić optymalne rozwiązanie. W tej chwili praca zdalna nie jest regulowana przepisami kodeksu pracy i niewielu pracodawców się na nią decyduje. W Polsce jest to zaledwie 1%. Miejmy nadzieję, że  bliska nowelizacja kodeksu pracy upowszechni te rozwiązania.

Autor: Dalia Ghazal-Szczygłowska

Ostatnia modyfikacja środa, 11 wrzesień 2013 12:24
Oceń artykuł
(1 Głosuj)
:

Najczęściej czytane

Społeczność

demo