Jesteś tutaj: StartPoradniaWażne informacjeJAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ŻŁOBKA

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ŻŁOBKA

Jeśli postanowisz, że wracasz do pracy, nie chcesz zatrudniać opiekunki ani prosić babci o pomoc, pozostaje Ci zapisać dziecko do żłobka. Jest ich w Łodzi kilkadziesiąt, zarówno publicznych, jak i niepublicznych oraz coraz więcej popularnych Klubów Malucha.

Gdy już uda Ci się znaleźć miejsce dla Twojej pociechy, będziesz musiała przygotować siebie oraz dziecko na Wasze codzienne rozstania. Jak? O tym poniżej:

Najważniejsze jest Twoje własne nastawienie. Nie można z góry zakładać, że żłobek jest ostatecznością, na którą zostaliście skazani. Będziesz się tylko niepotrzebnie stresować, a dziecko wnet wyczuje Twoje obawy. Lepiej założyć, że jest to miejsce nieprzypadkowe, które specjalizuje się w opiece nad maluchami i ma (na ogół) wieloletnią praktykę.

Zarówno personel żłobka, jak i jego otoczenie, dzienne menu i rozkład dnia - wszyscy i wszystko jest przygotowane dla potrzeb małych dzieci. Zatem postaraj się znaleźć jak najwięcej dobrych stron tego miejsca, przekonuj siebie i dziecko, że będzie się tam dobrze czuło.

Na pewno jednak pierwsze dni, a często i tygodnie nie będą należeć do najłatwiejszych. Dlatego przygotujcie się do tego odpowiedniego.

Po pierwsze, poznaj placówkę odpowiednio wcześniej. Dowiedz się, jakie panują w niej zwyczaje, jaki jest plan dnia, jakie podaje się posiłki, w co panie bawią się z dziećmi. Zapytaj o wszystko, czego tylko potrzebujesz - dzięki Twojej wiedzy będzie Ci łatwiej przygotować dziecko, zmienić wcześniej jego nawyki i dostosować do tych, które pozna w żłobku. Będzie mu wtedy łatwiej się zaaklimatyzować.

W miarę możliwości poślij dziecko do żłobka zanim powrócisz na pełen etat do pracy. W razie problemów, przetrwacie zmiany stopniowo.

Dziecko musi wiedzieć, co je czeka. Oczywiście w zależności od jego wieku może być mu łatwiej bądź trudniej wytłumaczyć, ale postaraj się przedstawić nową sytuację w korzystnym świetle. Zachęć dziecko tym, że pozna nowych kolegów, będzie się bawić nowymi zabawkami z miłymi paniami, ale nie ukrywaj, że nie będzie tam Ciebie!

W pierwsze dni postaraj się pobyć w żłobku z dzieckiem jak najdłużej, następnie zostaw je samo, ale nie na długo. Z każdym kolejnym dniem wydłużaj czas Waszej rozłąki tak, aby dziecko oswoiło się z tym, że je zostawiasz, ale w końcu wracasz, aby je odebrać.

I pamiętaj, aby poinformować opiekunki o nawykach dziecka, o jego zwyczajach żywieniowych, ewentualnych alergiach lub chorobach. Bądź z personelem żłobka w stałym kontakcie.

Ostatnia modyfikacja środa, 11 wrzesień 2013 12:25
Oceń artykuł
(0 głosy)
:

Najczęściej czytane

Społeczność

demo