Jesteś tutaj: StartPoradniaPielęgnacjaAtopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to alergiczna choroba skóry, zazwyczaj rozpoznawana we wczesnym dzieciństwie. To przewlekły, nawrotowy stan charakteryzujący się suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Remedium stanowi właściwa pielęgnacja niemowląt i dzieci.

Choroba występuje głównie u dzieci – choruje na nią 10-20% maluchów na całym świecie. Atopowe zapalenie skóry u dzieci może się pojawić już w okolicach 3. miesiąca życia. Można zaobserwować je pod postacią wysypki lub łuszczących się plam koloru czerwonego na policzkach, szyi, potem na rękach i nogach – zwłaszcza w ich zagięciach.

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą inne schorzenia, jak: alergia pokarmowa, pokrzywka, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek, sezonowy lub przewlekły katar sienny. Osoby z AZS często cierpią na dodatkowe dolegliwości, takie jak brak snu, stres, poczucie dyskryminacji i brak pewności siebie. Z biegiem czasu choroba może się wyciszyć, a objawy mogą stać się mniej dokuczliwe.

Przyczyny i czynniki wywołujące atopowe zapalenie skóry

Ostateczna przyczyna występowania AZS nie została jeszcze odkryta, ale wiadomo już, że istnieje kilka czynników, które sprzyjają zachorowaniom:

 

 

 

 • Czynniki genetyczne – skłonności alergiczne przenoszone są z pokolenia na pokolenie. Najsilniejsze alergiczne geny pochodzą od matki, nieco słabsze od ojca. Największe ryzyko ujawnienia się alergii występuje w przypadku, gdy alergikami jest oboje rodziców. Zdarzają się jednak sytuacje, że z alergią zmaga się dziecko, które odziedziczyło ją po dziadkach, zaś u tego, którego matka jest alergikiem – nie obserwuje się kłopotliwych objawów.

 • Czynniki środowiskowe – większe ryzyko ujawnienia się alergii dotyczy dziecka, mieszkającego w wielkim mieście. Również błędy żywieniowe - spożywanie dużej ilości pasteryzowanego nabiału, białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego oraz cukrów prostych, sprzyjają rozwojowi alergii. Kolejnym czynnikiem, zwiększającym ryzyko rozwinięcia się alergii u niemowlęcia, obciążonego dziedziczną skłonnością alergiczną, jest narażenie go we wczesnym dzieciństwie na nieustanny kontakt z alergenami.

 • Klimat – wysoka temperatura powietrza wpływa na nadmierne pocenie się skóry, co może nasilać objawy. Warunki klimatyczne wpływają także na wzrost i różnorodność fauny i flory, a to determinuje rodzaj i ilość alergenów w powietrzu.

 • Płeć – kobiety są bardziej podatne na atopowe zapalenie skóry, niż mężczyźni.

 • Wiek matki – późne macierzyństwo może spowodować, że u dziecka pojawi się skóra atopowa

  Inne czynniki, wskazywane jako stymulujące rozwój alergii, to m.in. stres, intensywne emocje, częste szczepienia czy leczenie farmakologiczne.

Czy AZS można leczyć?

 • Niestety, nie ma jednego skutecznego leku na atopowe zapalenie skóry! Leczenie schorzenia polega przede wszystkim na łagodzeniu kłopotliwych objawów. Ważniejsza niż samo leczenie, jest eliminacja czynnika wywołującego alergię z otoczenia lub pokarmu. Jeżeli maluch nadal ma problemy skórne, oznacza to, że ciągle otrzymuje lub styka się z alergenem. Wyeliminowanie alergenu to jedno, łagodzenie uporczywych dolegliwości poprzez odpowiednią pielęgnację – drugie.

  Pielęgnacja skóry atopowej

  U chorego na AZS skóra jest niezwykle wrażliwa – nadmiernie reaguje na różne substancje – z tego względu, poza eliminacją alergenu z diety lub otoczenia dziecka i leczenia objawowego, niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja malucha. Podstawą codziennej pielęgnacji jest systematyczne (kilka razy dziennie!) nawilżanie i natłuszczanie skóry specjalnymi emulsjami do ciała, kremami i maściami, tzw. emolientami – preparatami stworzonymi na bazie olejów mineralnych, które można znaleźć w aptece (są dostępne bez recepty!).

  Jest wiele innych metod modyfikacji stylu życia, które mogą pomóc chorym na AZS! 

 • wybierając ubranko dla malucha unikaj tkanin syntetycznych – w szczególności wełnianych, nylonowych. Działają one drażniąco na delikatny naskórek i mogą jedynie nasilić objawy; najlepszym wyborem są ubranka z naturalnych włókien jedwabiu oraz bawełniane – miękkie i przewiewne;

 • bielizna nie może być obcisła i przylegająca do ciała;

 • pościele i materiały, mające styczność z ciałem dziecka, powinny być wykonane z naturalnego jedwabiu lub czystej bawełny.

 • skóra dziecka może być wrażliwa także na różnego rodzaju detergenty zawarte w proszkach do prania (a nawet mydło!) Pierz ubranka i pościele często, w bardzo delikatnych środkach, w temperaturze co najmniej 60 stopni C;

 • unikaj pierza jako składnika poduszek i kołder. Pomyśl o materacu i pościeli z włókien hipoalergicznych, zabezpieczonych pokrowcem;

 • zakładaj na noc maluchowi bawełniane rękawiczki tzw. niedrapki, aby zapobiec drapaniu się podczas snu

 • kąp dziecko zawsze w niezbyt gorącej wodzie (<32°) i ograniczenie czas kąpieli do 5-10 minut.

 • karm niemowlę  naturalnie przynajmniej do 4 miesiąca życia, przy czym o dietę musisz w tym wypadku zadbać także ty. Jeżeli karmienie naturalne nie wystarcza, wskazane jest stosowanie tzw. hydrolizatów białkowych – nie należy podawać żadnych mieszanek mlecznych. Rozszerzanie diety o produkty zawierające silne alergeny zaleca się rozpocząć dopiero po 2. roku życia. Trudno wskazać dietę optymalną dla małego atopika – ustala się ją indywidualnie, obserwując reakcje na poszczególne produkty alergenne. Produkty potencjalnie alergenne należy wprowadzać pojedynczo, w małych ilościach, w 10-dniowych odstępach.

 • utrzymuj porządek w domu, często odkurzaj mieszkanie, ścieraj podłogę i meble. Usuń z domu stare gazety oraz nieużywane przedmioty, które jedynie gromadzą kurz.

 • zadbaj o odpowiednie warunki, takie jak temperatura powietrza i jego wilgotność. Zarówno przegrzanie, jak i wyziębienie może powodować świąd.

 • rzuć palenie

 • zapewnij maluchowi regularny, przewidywalny tryb życia – przestrzegaj pór posiłków, spaceru, zabawy, kąpieli, snu.

 • w ograniczeniu odruchu drapania pomóc mogą techniki relaksacyjne, które mają na celu zahamować nieco nerwowość i nadpobudliwość malucha

  Jeżeli masz wątpliwości, jak prawidłowo postępować z chorym na AZS – zasięgnij porady lekarza lub dermatologa. Po więcej informacji zapraszamy na www.zdrowemaluchy.pl 

Ostatnia modyfikacja czwartek, 26 luty 2015 08:53
Oceń artykuł
(1 Głosuj)
:

Najczęściej czytane

Społeczność

demo