Jesteś tutaj: StartPoradniaPielęgnacjaJak wrócić do formy po ciąży?

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

Wydrukuj stronę

Jak wrócić do formy po ciąży?

Artykuł sponsorowany

Dietetyk Monika Papuga oraz Manager Fitness Paulina Rybusiewicz z Centrum Nowa Europa podpowiadają, jak szybko i bez większego problemu wrócić do formy sprzed ciąży.

 


Jak wrócić do formy, do zgrabnej sylwetki po ciąży – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Należałoby postawić je sobie jeszcze w okresie ciąży, a właściwie na samym jej początku i już wtedy zadbać o mądre i racjonalne żywienie. Wbrew wszelkim stereotypom mówiącym o tym, aby w czasie ciąży jeść za dwoje, najlepszą metodą by zachować zdrowie i urodę jest spożywanie posiłków dla dwojga. Niewiele jednak kobiet stosuje tę zasadę co skutkuje większym niż zalecany przez lekarzy przyrost masy ciała, a w konsekwencji problemami z powrotem do sylwetki sprzed porodu.

Co zrobić gdy tak się dzieje?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą wydaje się być dieta odchudzająca. Nie powinno się jednak stosować jej tuż po porodzie i w okresie karmienia piersią z dwóch względów:

  • ciąża to okres bardzo dużego wysiłku i należy po niej uzupełnić ubytek składników odżywczych,
  • w przypadku, gdy kobieta karmi dziecko piersią, konieczne jest dostarczanie maleństwu wszystkich niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju substancji.

Bez wątpienia jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się zbędnych kilogramów jest  karmienie malucha piersią. Nie trzeba wówczas się odchudzać - bardzo duże zapotrzebowanie kaloryczne organizmu i nie przejadanie się zaprocentuje utratą wagi.
Kolejne rozwiązanie to zastosowanie metody mądrego odżywiania, a zatem:

  • stosowanie diety lekkostrawnej,
  • wykluczenie produktów i potraw tłustych, smażonych, pieczonych w tradycyjny sposób, wzdymających i ostro przyprawionych
  • ograniczenie albo zrezygnowanie ze słodyczy
  • picie co najmniej 1 litra wody mineralnej dziennie,
  • spożywanie niewielkich posiłków ale w równych odstępach czasu, co 2-3 godziny.

Stosowanie bardziej radykalnych diet odchudzających kobieta powinna rozpocząć najlepiej dopiero po okresie karmienia piersią. Kurację dietetyczną warto rozpocząć od wizyty u dietetyka, który po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego i dokonaniu niezbędnych pomiarów, skomponuje menu tak, by było ono dostosowane do potrzeb mamy – a jak wiemy każda kobieta jest inna więc nie ma jednej uniwersalnej diety.

Ponadto, dietetyk umożliwi dobranie odpowiedniego planu diety po ciąży oraz zapewni systematyczną kontrolę efektów odchudzania, co zaprocentuje efektywnym procesem wracania do formy sprzed ciąży.

Należy pamiętać, że założeniem zdrowej diety układanej przez każdego specjalistę ds. żywienia jest redukcja masy ciała poprzez stopniowe, a nie drastyczne ograniczanie energii, zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, utrzymanie dobrego samopoczucia, a także ograniczenie uczucia głodu. Taka dieta nie różni się bardzo od diety lekkostrawnej, natomiast największe obostrzenie dotyczy ilości spożywanych kalorii, w tym szczególnie tłuszczy.

Dla przykładu, przy złożeniu, że kobieta chce zgubić ok. 1 kg na tydzień dieta musi być skomponowana tak, by ograniczyć 7000 kcal/tydzień. Zaleca się także by w diecie było nie więcej niż 40g tłuszczu, nie mniej niż 100g węglowodanów oraz ok. 70-80g białka na dobę. Techniki kulinarne powinny być identyczne jak przy diecie lekkostrawnej.

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek dotyczących żywienia, bardzo istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Pozbycie się pociążowych kilogramów jest możliwe dzięki połączeniu odpowiednio zbilansowanego i mądrego żywienia oraz  regularnych ćwiczeń, choćby w domu.

Jak ćwiczyć skutecznie?

Liczy się głównie regularność ćwiczeń, a nie ilość wylanego potu. Ćwiczyć należy krótko, ale często, np. 10 minut 2–3 razy dziennie. Istotne jest wsłuchanie się w swój organizm. Jeśli wystąpią np. zawroty głowy, mroczki przed oczami, przyspieszone tętno lub ból, należy przerwać gimnastykę i chwilę odpocząć. Po odpoczynku można spróbować ponownie, ale w wolniejszym tempie. Ćwiczyć można wszędzie. Chodząc rytmicznie na spacery z dzieckiem i regularnie oddychając, napinając mięśnie brzucha i pośladków w czasie prac domowych lub mycia zębów, rezygnując na krótkich dystansach z jazdy samochodem na rzecz spacerów.

Pierwsza gimnastyka

Już drugiego dnia po porodzie można zacząć ćwiczenia mięśni dna miednicy, brzucha i stopy. Jeśli poród odbywał się przez cesarskie cięcie, należy zrezygnować z ćwiczeń mięśni brzucha. Mięśnie te można ćwiczyć dopiero po sześciu tygodniach, gdy lekarz uzna, że taki trening jest już bezpieczny.

A oto kilka podstawowych ćwiczeń, które w domu może wykonać każda z nas:

1. Ćwiczenia mięśni dna miednicy: kilka razy dziennie wykonuj ćwiczenia Kegla. Napinaj mięśnie okolic pochwy, ujścia cewki moczowej i odbytu tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu. Wytrzymaj tak przez 5–10 sekund i rozluźnij mięśnie. Z każdym dniem zwiększaj siłę napinania i liczbę powtórzeń. Ćwicz podczas spaceru, gotowania czy karmienia dziecka. Jeśli tuż po porodzie krocze jeszcze bardzo cię boli, drętwieje, a szwy ciągną, powstrzymaj się od ćwiczeń. Ale co jakiś czas próbuj. Co dają: przeciwdziałają mimowolnemu popuszczaniu moczu.

2. Ćwiczenia stóp: na przemian zginaj i odginaj stopy w kostce jak przy pedałowaniu, zataczaj stopami kółka w prawo i w lewo. Co dają: zapobiegną puchnięciu nóg i poprawią krążenie.

3. Ćwiczenia mięśni brzucha: wciągaj brzuch podczas wydechu (tzw. wciąganie pępka), wytrzymaj przez kilka sekund i odpręż się – to najłagodniejsze ćwiczenie po porodzie naturalnym. Po blisko sześciu dniach zacznij ćwiczyć skośne mięśnie brzucha, np. leżąc na plecach z ugiętymi nogami i rękami na karku, unoś głowę i na przemian jeden i drugi bark (5 razy). Typowe ćwiczenia mięśni brzucha rozpocznij cztery tygodnie po porodzie naturalnym, a sześć po cesarskim cięciu. Rób na przykład tzw. brzuszki (leżąc na plecach ze zgiętymi nogami i rękami na karku, unoś głowę i barki z łokciami skierowanymi na zewnątrz (20 razy). Co dają: wzmocnią mięśnie brzucha.

Regularne ćwiczenia i stosowanie zasady mądrego odżywiania na pewno odniesie skutek. Należy jednak pamiętać o tym, że oczekiwane rezultaty nie nastąpią od razu. Cierpliwość i konsekwentne działanie to droga do sukcesu.


Łódź, Al. Kościuszki 106/116
Tel. 42 256 87 87 lub 600 030 310
www.nowa-europa.pl

Ostatnia modyfikacja wtorek, 10 wrzesień 2013 11:14
Oceń artykuł
(0 głosy)
:

Najczęściej czytane

Społeczność

demo